Emilia Cholewicka

Emilia Cholewicka

Tancerka, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, ukończyła z wyróżnieniem kulturoznawstwo na Uniwersytecie SWPS, gdzie obecnie jest doktorantką Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich.
Od najmłodszych lat rozwijała swoje doświadczenie sceniczne na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, biorąc udział w takich spektaklach, jak: Śpiąca Królewna, Don Giovanni, W krainie Czarodziejskiego Fletu, a także wielu koncertach szkolnych – występując w układach tańca klasycznego, współczesnego czy charakterystycznego, jak również w wariacjach solowych z najsłynniejszych baletów klasycznych: Raymonda, Korsarz, Giselle, Arlekinada czy Esmeralda. Uczestniczyła w wielu warsztatach i wymianach, m.in. w Edynburgu czy Tel-Avivie.

Tańczyła w spektaklach związanych z Rokiem Chopinowskim: Chopiniana, przygotowywanym przez polskie państwowe szkoły baletowe – wystawianych na terenie całej Polski, a także choreografii Jacka Tyskiego, pt. Tańczący z Chopinem. Współpracowała z takimi choreografami, jak Kaya Kołodziejczyk czy Marta Ziółek. W 2016 roku uczestniczyła w części artystycznej słynnego SemperOpernBall w Operze Drezneńskiej. Obecnie występuje również w spektaklach Młodego Baletu Polskiego. Od 2012 roku z pasją prowadzi zajęcia baletowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w języku polskim i angielskim.

Naukowo interesuje się związkami ekonomii i kultury (szczególnie tańca i baletu), które bada współpracując z Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną Uniwersytetu SWPS. W roku 2014 otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne.

Jest laureatką stypendiów rektorskich i nagród dziekańskich dla najlepszych studentów i doktorantów Uniwersytetu SWPS.