Dagmara Dryl-Anczykowska

Dagmara Dryl-Anczykowska

Pierwsza Solistka Polskiego Baletu Narodowego, mgr sztuki. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.
Laureatka III Nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku w 1999r. Dwukrotnie otrzymała stypendium od Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne w latach 2000 i 2005.

Od 2001 roku związała się z baletem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Odtwórczyni czołowych ról w repertuarze klasycznym i współczesnym. Współpracowała z najwybitniejszymi choreografami XX i XXI wieku. min. Jiri Kylian, Alexei Ratmański, Krzysztof Pastor, Emil Wesołowski, Jacek Przybyłowicz, Andrzej Glegolski, Patrice Bart. Występowała gościnnie na wielu scenach Europy i Świata min. Niemcy, Austria, Rosja, Chiny, Norwegia.

Ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w zakresie pedagogiki baletu i otrzymała tytuł magistra sztuki.

Brała udział w różnego rodzaju warsztatach tanecznych (min. Drezno, Warszawa, Poznań, Bytom).

Ukończyła kursy duńskiej szkoły tańca klasycznego Augusta Bournonville’a, petersburskiej szkoły tańca klasycznego i pilates.

Pracowała jako nauczyciel tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.

Prowadzi zajęcia indywidualne dla profesjonalnych tancerzy i uczniów szkół baletowych.