Bartosz Anczykowski

Bartosz Anczykowski

Solista Polskiego Baletu Narodowego.
Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Laureat wielu konkursów baletowych w Polsce i za granicą.

Zdobywca nagrody specjalnej za wartość programową i artystyczną na Ogólnopolskim Konkursie Baletowym Gdańsk’93, zdobywca II miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Baletowym Gdańsk’95.

W latach 1995-97 stypendysta Funduszu na Rzecz Dzieci Uzdolnionych. W 1997 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne, uznany i uhonorowany Nagrodą dla Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce. W tym samym roku reprezentował Polskę na Międzynarodowym Konkursie Eurowizji i otrzymał prestiżowe stypendium im. Rudolfa Nureyeva na studia w Acadamie de Danse Princesse Grace w Monte-Carlo.

Zdobywca brązowego medalu na Międzynarodowym Konkursie Baletowym Eurocity -Italy’98 i laureat IV miejsca na Międzynarodowym Konkursie Baletowym Jackson Mississipi-USA’98.

W latach 2000-2009 pierwszy solista Thuringen Ballet w Niemczech.

Dwukrotnie nagrodzony ,,Oscarem”, jako najwybitniejszy artysta Thuryngii, oraz określony przez międzynarodowych krytyków baletowych i magazyn ,,Tanz Internazionale” Młodym Talentem Roku 2002.

W 2007 roku dziennikarze landu Thuringen nadali mu tytuł Najbardziej Rozpoznawalnej Twarzy Teatru.

Od Wrześna 2009 roku solista Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

W swojej karierze występował na wielu scenach świata: Niemcy, Francja, Monte-Carlo, Włochy, Dania, Szwajcaria, Bułgaria, Rosja, Chiny, USA .

Współpracował z najwybitniejszymi choreografami .

Podczas pobytu w Niemczech prowadził lekcje tańca klasycznego i zajęcia z modern jazzu. Przygotowywał tancerzy i uczniów szkół baletowych do konkursów i audycji teatralnych, opracowywał liczne wariacje klasyczne i układy tańca współczesnego.

W 2009 roku był członkiem jury na Międzynarodowym Konkursie Tańca ,,Złote Pointy” w Szczecinie.