Anna Lipczyk Dąbrowska

Anna Lipczyk Dąbrowska

Anna Lipczyk Dąbrowska – tancerka, pedagog. W swojej pracy jako nauczyciel tańca stosuje zasadę, że dziecko jest jak ptak w przestrzeni: wolne, twórcze i otwarte . Należy jedynie w nie wierzyć i wspierać je w niepowtarzalnej wizji i kreacji budowania własnego JA.

Doświadczenie zawodowe:
– 20 –letni staż pracy w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Solistka Polskiego Baletu Narodowego w latach 1996 -2014.

– Kreacja ról w repertuarze klasycznym neoklasycznym i współczesnym w spektaklach teatralnych m.in. główne partie: Matka w „Chopin”, Gamzatti w „Bajadera”, Wdowa w „Harnasie”, Antonina Milukowa w „ Czajkowski – Misterium Życia i Śmierci”, Romola w „Święta Wiosna”, Młoda w „Harnasie”, tytułowa rola w „Panna Julia”, Milady w „Trzech Muszkieterów”, Marina w „Grek Zorba”, rola Dziewczyny w balecie „Carmina Burana”, rola Kobiety w balecie „ Bolero”.

– Współpraca z najwybitniejszymi choreografami m.in. Boris Ejfman, Mats Ec, Jiri Kylian, Emil Wesołowski, Lorca Massine, Jurij Grigorovic.

– Współpraca z Teatrem Łódzkim (gościnne występy i praca w roli asystenta reżysera przy spektaklu Carmina Burana i Bolero.

– Laureatka II nagrody konkursu baletowego w Gdańsku stypendystka Funduszu Krajowego na Rzecz Dzieci Uzdolnionych a także podopieczna Fundacji Unesco.

– Uczestniczyła w licznych kursach i warsztatach tańca w kraju i za granicą .

Wykształcenie:
2012 Wyższa Szkoła Pedagogiczna ZNP, studia licencjackie, kierunek: Pedagogika wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną
1985 – 1994 Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. R. Turczynowicza w Warszawie